Dużo czasu minęło od ostatniego wpisu na naszym blogu. Jest to spowodowane naszym zaangażowaniem w utworzenie Ośrodka środowiskowej Opieki Psychologicznej i psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Ełku.
Ale do rzeczy
Obiecaliśmy, że przyjrzymy się sytuacji, w której dzieciom trudno jest zapanować nad potrzebą sprawiania sobie przyjemności. Czy to w postaci grania w gry, czy jedzenia słodyczy czy innych potrzeb wiążących się z przyjemnościami. Trudność ta związana jest z umiejętnością samokontroli.
Co to takiego ta samokontrola? Otóż jest swego rodzaju umiejętnością, której można się nauczyć ale ma ona również swoje uwarunkowania biologiczne. Oznacza to, że niektórym dzieciom powstrzymanie się od grania podczas np. lekcji online przychodzi łatwiej a innym trudniej, jedne są wstanie się opanować a drugie nie. Na szczęście Każdy samokontroli może się nauczyć. Za to najbardziej odpowiedzialni są? No niestety, jak zwykle rodzice.
Idąc na skróty w słynnym badaniu Marshala z Piankami – Marshemellow okazało się, że dzieciom, które miały ukryte pianki było dużo łatwiej ich nie zjeść niż dzieciom, które pianki widziały. Również dzieci, które darzyły badacza lub opiekuna projektu większym zaufaniem potrafiły łatwiej się powstrzymać od jedzenia pianek. Na końcu naszego skrótowego wywodu warto zauważyć, że dzieci z wyższą samokontrolą podczas badań MRI wykazywały inne funkcjonalne obszaru w mózgu niż dzieci, które nie umiały się powstrzymać od zjedzenia pianki – a więc uwarunkowania biologiczne.
Wnioski dla nas jako rodziców?
Ano 😊 Ogólnie dzieci muszą nauczyć się jak można kontrolować swoje potrzeby dzięki nam np., obserwując nasze zachowanie, działa to najlepiej wtedy gdy mamy z dziećmi dobrą, głęboką relację a one darzą nas zaufaniem. Ponadto warto pomagać dzieciom w opanowaniu swoich potrzeb poprzez prostą metodę zwaną kontrolowaniem. Kontrola nad naszymi pociechami jak wynika z badań często sprawia, że dzieci rzadziej wpadają w kłopoty (typu uzależnienie, czy problemy z prawem), WAŻNE – aby kontrola nie nosiła znamion dyktatury!!!
Po co nam samokontrola – z badań Marshalla wynika, że dzieci, które umiały powstrzymać się od jedzenia pianek w dorosłym życiu radziły sobie lepiej z różnymi problemami, niż dzieci które pianki jadły szybciej. Ponadto osoby, które mają większe umiejętności samokontroli mają większe szanse na zdobywanie sukcesów a co za tym idzie mogą zwiększać swoje poczucie sprawczości i własnej wartości.
Link do badania Marshalla
https://www.youtube.com/watch?v=QX_oy9614HQ
Mam nadzieję, że nasze wywody dadzą Państwu pole do refleksji 😊